Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, który koordynuje realizację programu Opieki wytchnieniowej, wnioskuje do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o dotację na poziomie przeszło 200 tysięcy złotych. Są to świadczenia w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością i, jak sama nazwa wskazuje, polega na odciążeniu członków rodzin lub opiekunów poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. - Dzięki temu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobami chorymi, dysponować będą czasem dla siebie. To możliwość odpoczynku, regeneracji lub załatwienia niezbędnych spraw. Uczestnicy programu nie ponoszą żadnych kosztów – mówi dyrektor GOPS w Tarnowie, Beata Witkowska.
Pieniądze w ramach tzw. opieki wytchnieniowej pochodzą z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Kto może skorzystać z programu? Jest od dedykowany opiekunom:
1) dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności,
2) osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi
To jeszcze nie koniec. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej po raz pierwszy aplikuje także o dodatkowe środki w ramach programu Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej. - Liczymy na wsparcie w wysokości blisko 230 tysięcy złotych – mówi dyrektor Witkowska. To z kolei oferta pomocy m.in. w przemieszczaniu się, w zakupach, w załatwianiu spraw urzędowych itd. dla osób potrzebujących pomocy.
Dodajmy, że opieka wytchnieniowa w gminie Tarnów będzie realizowana już po raz trzeci. Na temat efektów poprzednich edycji programu, z minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleną Maląg, tarnowska delegacja podczas pobytu w Warszawie rozmawiała w czerwcu ubiegłego roku. Szefowa resortu chwaliła aktywność gminnego samorządu w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych i podkreślała jego wrażliwość na potrzeby najuboższych.