Obraz zrealizowano w związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. Opowiada on o niezwykłych niezłomnych z terenu gminy Tarnów. - To historia przez wiele lat zapomniana, a nawet wypierana, która działa się blisko nas. Niezwykła historia, którą w ostatnim czasie odkrywaliśmy – mówi wójt Grzegorz Kozioł. Film dokumentalny można zobaczyć na stronie internetowej Gminy Tarnów, na fb Gminy Tarnów oraz w mediach lokalnych i regionalnych. Powstał przy udziale gminy Tarnów, z inicjatywy gminnego Centrum Kultury i Bibliotek, a zrealizowała go telewizja tarnowska.tv.
- Poprzez film chcieliśmy zaciekawić głównie młode pokolenie, choć nie tylko, historią żołnierzy wyklętych. Każdy kto zobaczy ten dokument i wyobrazi sobie realia funkcjonowania w tzw. drugiej konspiracji, będzie z nim myślami przez jakiś czas, a może nawet na zawsze – mówi inicjator powstania filmu, poseł Anna Pieczarka.
Film jest historią żołnierzy wyklętych z terenu gminy Tarnów, obrazem wyjątkowym także dlatego, że udało się dotrzeć do świadków wydarzeń sprzed lat i rodzin wyklętych. Również w regionie tarnowskim po wojnie działali żołnierze drugiej konspiracji. Ich najsłynniejszą akcją było wykonanie wyroku śmierci na znanym z okrucieństwa w stosunku do przesłuchiwanych kapitanie Lwie Sobolewie. Był on oficerem NKWD i tak zwanym doradcą przy tarnowskim Urzędzie Bezpieczeństwa, a faktycznie jego kierownikiem. Likwidację Sobolewa przeprowadzili; Mieczysław Cielocha z Woli Rzędzińskiej i Stanisław Zaucha z Jodłówki – Wałek. Akcją kierował sierżant Jan Jandziś – dowódca Oddziału Osłonowego Rejonu Południowo – Wschodniego Zrzeszenia „WiN”. Sobolew został zastrzelony na tarnowskim Burku. Długo szukano grobu Mieczysława Cielochy z Woli Rzędzińskiej. Udało się to dopiero w 2011 roku.
„Bezdrożami szli. Wyklęci” jest dokumentem wydarzeń sprzed lat, który służył będzie wszystkim zainteresowanym. Może on być doskonałym materiałem edukacyjnym dla uczniów.