Mowa zarówno o kolizjach czy wypadkach zarówno z udziałem dzikich zwierząt, jak i tych domowych. Temat leśnych zwierząt, które coraz śmielej podchodzą do domów, widziane są na ulicach, nawet większych miast, jest mocno aktualny. Jak się okazuje, za ten stan rzeczy odpowiada także… sam człowiek.
Jak mówią leśnicy i myśliwi, zwierzęta coraz bardziej przyzwyczajają się do obecności człowieka, który budując domy jeden przy drugim, na dawnych terenach leśnych, ingeruje w ich środowisko naturalne. Mówiąc krótko - to my, ludzie, wkraczamy na tereny przynależne do zwierząt. – Poprzez ścisłą zabudowę, zwierzę nie ma się gdzie podziać i w poszukiwaniu pożywienia przemieszcza się wąskimi korytarzami pomiędzy domami – mówi Marek Litwiński z Koła Łowieckiego „Podgórskie”. – Dzikie zwierzęta nie są złe, nie chcą nam zrobić krzywdy, one po prostu szukają przestrzeni i pożywienia. Z tym drugim mają trudności dlatego, że należącego niegdyś do czworonogów tereny zabrał im człowiek – dodaje.
Co robić, jak się zobaczy dzikie zwierzę? Leśnicy radzą, by przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Nie dokarmiać, nie zabierać, nie panikować! Jeśli zwierzę (łoś czy dzik) na przykład zabłądziło, trzeba zadzwonić po Straż Gminną.
Co zrobić, gdy dzikie zwierzę zadomowi się na naszej posesji? Wtedy najlepiej skontaktować się z którymś z Kół Łowieckich działających na naszym terenie. Koło Łowieckie może przyznać odszkodowanie, jeśli szkody objęły grunty rolne, z których właściciel uzyskuje dochody. Jeśli Koło Łowieckie uzna, że szkody nie są kwalifikowane do tzw. szkód łowieckich, bądź teren zamieszkania nie wchodzi w skład obwodów łowieckich, wtedy za szkody odpowiadają Skarb Państwa, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe lub zarząd województwa.
Wszelkich informacji w sprawach związanych z dzikimi zwierzętami udziela Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnowie pod nr telefonu: (14) 621 52 98. Ponadto podajemy także adresy Kół Łowieckich działających na terenie gminy Tarnów:
Koło Łowieckie Ryś, ul. Czarna Droga 117, 33-101 Tarnów
Koło Łowieckie Podgórskie, Os. Zielone 7/3, 33-100 Tarnów
Koło Łowieckie Darz Bór, ul. Staffa 25, 33-100 Tarnów
Koło Łowieckie Bażant, ul. Wiśniowa 78, 33-100 Tarnów
Koło Łowieckie Dzik, 33-150 Wola Rzędzińska 417e
Bezdomne zwierzęta na ulicach – kto się nimi zajmuje? Do 31 marca każdego roku Rada Gminy ma obowiązek uchwalić roczny program opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Powinien on obejmować m.in. zapewnienie im miejsc w schronisku. Koszty realizacji tego programu ponosi samorząd, bowiem do zadań własnych gmin – jak wynika z ustawy o ochronie zwierząt - należy zapewnianie opieki bezdomnym czworonogom oraz ich wyłapywanie.
Gmina Tarnów współpracuje w tym zakresie z Tarnowskim Azylem, gdzie trafiają wyłapane na ulicach bezdomne zwierzęta oraz z weterynarzem, który także na mocy umowy z samorządem, zajmuje się pomocą bezdomnym zwierzętom. – Aby było ich mniej, powinniśmy się nimi lepiej zajmować – zwłaszcza teraz, na wiosnę, bardziej pilnować, bo zwierzęta też czują nową porę roku i zaczynają swoje rytuały godowe. Pies czy kot, który wbiegnie pod rozpędzone auto, nie ma szans. Stąd tyle przypadków zabitych lub dogorywających zwierząt. Aby tego uniknąć – mocno na nie uważajmy – mówi weterynarz, Łukasz Kuta z Woli Rzędzińskiej, który na mocy porozumienia z gminą Tarnów zajmuje się bezdomnymi zwierzętami.