Kolejna dobra wiadomość - Biała, bo o niej mowa, otrzymała wsparcie finansowe z resortu kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. To 120 tysięcy złotych, które posłużą na remont domu kultury mieszczącego się w miejscowej remizie OSP – jedynym prócz przedszkola epicentrum życia społecznego i kulturalnego. – To tam odbywają się spotkania dla mieszkańców w różnym wieku – od dzieci i młodzież po seniorów. To tam następuje często pierwszy kontakt z kulturą, dlatego wsparcie tego rodzaju jest nie do przecenienia – mówi wójt Grzegorz Kozioł.
- Małe miejscowości mają duże możliwości. Mam ogromną satysfakcję, że szef resortu, wicepremier Piotr Gliński, dotuje zarówno centra kultury w miastach, lecz kładzie nacisk także na upowszechnianie jej w małych miejscowościach, ponieważ także tu dzieją się rzeczy niezwykłe, kształtują się pasje, zainteresowania a nawet wielkie talenty – mówi poseł Anna Pieczarka.
Miejsce spotkań w remizie w Białej przejdzie gruntowny remont jeszcze w tym roku. Zakres prac jest spory. Zaplanowano m.in. modernizację korytarzy, pomieszczeń, schodów, sanitariatów i kuchni, wymianę posadzek, stolarki okiennej czy ogrzewania. Informacja o wsparciu zadania z ministerstwa kultury została z entuzjazmem przyjęta w środowisku lokalnym. – To miejsce naszych spotkań. W naszej wsi nie ma szkoły, dlatego świetlica w remizie razem z przedszkolem jest takim ośrodkiem, w którym tętni życie. Oczywiście, gdy nie ma epidemii, w normalnych warunkach – mówi sołtys, Stefan Kolak.
Do wspólnych spotkań najmocniej tęsknią chyba miejscowi seniorzy. – To taki nasz drugi dom – mówi prezes Klubu Seniora w Białej, Zofia Radzik. – Oj, jak oni tu chętnie przychodzą! Śpiewamy sobie, opowiadamy historie z życia, śmiechu jest czasem co niemiara. Bardzo nam tego brakuje, chcielibyśmy tam wrócić – dodaje.
Na wsparcie remontu domu kultury w remizie OSP w Białej, środki zabezpieczyła także Rada Sołecka. Przeszło 10 tysięcy złotych na ten cel pochodzić będzie właśnie z tego źródła.
Dodajmy, że Biała to serce patriotyzmu w gminie Tarnów. Rokrocznie w końcówce lipca odbywają się tam uroczystości pod pomnikiem w centrum miejscowości, upamiętniające harcerzy z mościckiego hufca „Szarych Szeregów”. 29 lipca 1944 roku stanęli oni w obronie konspiracyjnego zebrania i trzech z nich poniosło śmierć. Wydarzenie to miało bezpośredni związek z jedną z ważniejszych operacji Armii Krajowej, noszącej kryptonim Most. III.
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wspiera ośrodki, które bezpośrednio kontaktują się ze społeczeństwem także w małych miejscowościach w ramach programu Infrastruktura kultury. To tak zwany pierwszy kontakt społeczności lokalnej - młodego pokolenia, ale także seniorów i wszystkich innych grup z tą dziedziną życia.
A dobra passa w gminie Tarnów trwa. Przypomnijmy, niedawno informowaliśmy o środkach, które z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu trafiły do miejscowości Błonie. Za te pieniądze remontowany będzie tamtejszy cmentarz wojenny. To zabytek sztuki cmentarnej.