Mówił podczas uroczystości trzeciomajowych w Woli Rzędzińskiej, wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł. - Dziś, w wolnej i demokratycznej Polsce, ze spokojem patrzymy w przyszłość. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest nam ona dana raz na zawsze. Wiedzieli o tym doskonale nasi przodkowie, którzy nieraz zmagali się z jarzmem niewoli, a za Polskę wielu z nich musiało oddać życie. Konstytucja Trzeciego Maja, która powstała 230. lat temu, była aktem tworzonym w myśl ratowania Ojczyzny, choć jej późniejsze losy wcale łatwe nie były – dodał. Spotkanie patriotyczne, ze względu na epidemię koronawirusa, zorganizowano w kameralnym gronie.

Najpierw była Msza święta w Kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Woli Rzędzińskiej, później zaś spotkanie przy Pomniku Pamięci w Walce o Wolność oraz Żołnierzy Armii Krajowej. - Konstytucja 3 Maja została entuzjastycznie przyjęta w społeczeństwie, była takim powiewem wolności, nadzieją. Zupełnie inaczej natomiast była odebrana przez naszych sąsiadów, którzy z powodu radości Polaków wcale nie byli zadowoleni – mówił Grzegorz Kozioł.

Poseł Anna Pieczarka podkreśliła, że 3 maja to jednoznacznie radosne święto. - Tak 230. lat temu jak i dzisiaj mamy się z czego cieszyć. Kraj idzie do przodu, ma przed sobą ogromne szanse i perspektywy rozwoju. Dziś także mamy moment przełomowy - do Polski trafi rekordowe 770 mld zł. Dzięki sukcesowi negocjacyjnemu, to największe w historii naszego członkostwa w Unii Europejskiej środki dla naszego kraju. Z dumą zagłosuję za rozwojem gospodarczym Polski – mówiła w centrum Woli Rzędzińskiej parlamentarzystka.

- Cieszę się, że gmina Tarnów, rokrocznie, tak pięknie kultywuje trzeciomajowe tradycje. Mimo trudnej sytuacji epidemicznej przypomina o naszej polskości. Niech się Święci Trzeci Maja! – mówił członek zarządu powiatu tarnowskiego, Tomasz Stelmach.

W obchodach trzeciomajowych wzięli udział m.in. poseł Anna Pieczarka, w imieniu Marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego - kierownik tarnowskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Krystian Hytroś, członek zarządu powiatu tarnowskiego Tomasz Stelmach, władze gminy Tarnów - wójt Grzegorz Kozioł wraz z zastępcą Sławomirem Wojtasikiem oraz przewodniczącą Rady Gminy Wiesławą Miterą, a także gminni radni, sołtysi, dyrektorzy szkół i poczty sztandarowe.

Muzycznie uroczystość uświetnili Orkiestra OSP z Woli Rzędzińskiej oraz finalistka programu The Voice Kids Eliza Gąsiorowska z Błonia. Uczestnicy uroczystości nie kryją, że ten wyjątkowy, plenerowy mini koncert dostarczył im wielu wzruszeń, refleksji i nadziei. {Play}