Inwestycja, prócz finansowego wsparcia ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu - Groby i cmentarze wojenne w kraju, pozyskała również dotację ze środków Województwa Małopolskiego - Małopolska Pamięta. - To kolejne dofinansowanie na ważne zadanie, tym razem w materii historycznej. Dotacja pozwoli na wykonanie prac w pełnym zakresie. Wypięknieje następny obiekt zabytkowy na terenie gminy Tarnów – mówi wójt Grzegorz Kozioł.


Łączny koszt prac wyniesie około 200 tysięcy złotych. Blisko 62 tysiące złotych na ten cel pochodzi ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, kolejne 13 tysięcy - ze środków Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Pamięta – zachowanie miejsc pamięci narodowej i martyrologii”.


Prace modernizacyjne mają być wykonane do końca października br. Zaplanowano remont ogrodzenia wraz z elementami metalowymi, przeprowadzenie regulacji i uzupełnienie płyt nagrobnych, remont pomnika i uporządkowanie drzewostanu.

Dodajmy, że cmentarz nr 198 w Błoniu z I wojny światowej został wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej – VI Okręg Tarnów, wg projektu wiedeńskiego rzeźbiarza Heinricha Scholza z 1915 r. Położony jest na północ od wsi, po wschodniej stronie drogi prowadzącej do Zgłobic. Na cmentarzu spoczywają żołnierze armii austro – węgierskiej i rosyjskiej, znajduje się tam 7 mogił zbiorowych i blisko 300 pojedynczych. Cmentarz stanowi pamiątkę walk toczonych nad Białą i Dunajcem podczas I wojny światowej w latach 1914 i 1915.

Cmentarze wojenne to miejsca podlegające szczególnej ochronie. Żołnierze polegli na polach chwały niezależnie po której stronie walczyli, po śmierci w tradycji europejskiej, stają się bohaterami wojennymi. Takim miejscem pamięci jest cmentarz nr 198 w Błoniu, w gminie Tarnów. Jest on jednym z ponad 100 cmentarzy wybudowanych na terenie obecnego powiatu tarnowskiego po zakończeniu działań wojennych. Jest przykładem niezwykłych zasad pochowku organizowanego przez Monarchię Austro – Węgierską. Zadanie wpisuje się w zakres działań mających na celu zachowanie miejsca pamięci narodowej i martyrologii, będącego świadectwem wydarzeń o szczególnym znaczeniu dla kształtowania się tożsamości narodowej Polaków.